Kebabárenský slovníček
Kebabárenský slovníček
Kebabárenský slovníček vám objasní pojmy a názvosloví, na něž můžete ve světě kebabu narazit.
Adana kebab – dlouhé, ručně mleté jehněčí maso maso napíchnuté na široké železné jehle. Více zde.
Amba – sladkokyselá omáčka z manga
Börek – turecká variace na závin z těsta yufka. Jako náplň se často používá kořeněné mleté maso, ovčí sýr, špenát, nebo jiná zelenina s petrželkou
Döner Kebab – klasický kebab podávaný v chlebu, jehož základem většinou bývá hovězí nebo jehněčí maso. Je možné použít i maso kuřecí nebo krůtí, ale rozhodně se u kebabu nemůžeme setkat s vepřovým masem. Více zde.
Dürüm kebab – kebab v rolce či chlebové placce „Yufka“ nebo „Lavash, do níž jsou zabaleny ingredience tradičního döner kebabu. Více zde.
Falafel – smažené kuličky z bobů nebo z cizrny
Fattoush – salát z různých druhů zeleniny a kousků opečeného pita chleba
Gyros – řecká variance na turecký kebab. Řekové gyros připravují především z vepřového masa. Více zde.
Halal maso – pro muslimy povolené maso ze zvířete, které bylo usmrceno rituální porážkou zvanou dhabíha (ذبيحة). Při porážce by zvíře mělo být položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla jedním tahem nože, při kterém dojde k přetnutí tepny, jež zásobuje mozek krví.
Hummus – cizrnová pomazánka
İskender kebab – grilované maso s jogurtem a rozpuštěným máslem do chlebových placek. Pochází z Bursy a je pojmenován po svém vynálezci. Více zde.
Kapsička – Zbylá část döner kebabu, který obsluha připtavila tak, že nejprve do dönera vložila maso, potom zeleninu a potom opět maso. Skoro na konci konzumace tak šťastnému milovníkovi kebabu v ruce zbyde trocha housky a velké množství masa, to vše bez jakékoliv otravné zeleniny.
Kebabárna – prodejna kebabu, český slovní novotvar, vytvořený kebabovými inspektory
Kofty – většinou kořeněné, smažené, pečené nebo grilované masové kuličky především z jehněčího masa, jež jsou rozšířené od severní Afriky, přes jihovýchodní Evropu, Orient až po Indii. Jen v Turecku existuje více než 250 druhů koft.
Lahmacun – rovněž nazývaný turecká pizza, je pl vyrobený z kvasnicového těsta, které je před pečením jemně obaleno pikantní směsí mletého masa, a posypán cibulí a rajčaty. Ve vegetariánské verzi se Lahmacun vyrábí bez mletého masa, jedná se o tradiční občerstvení z Turecka, které se obvykle konzumuje horké přímo z trouby. Podobná jídla jsou známá také v arabském světě. Název Lahmacun je odvozen od arabského „lahm maadschun“, což znamená „maso s těstem“.
Lavaš – nekvašený chléb oblíbený především v arménské, ázerbájdžanské, turecké, kurdské anebo gruzínské kuchyni. Suchý lavaš je používán v arménských kostelech jako hostie.
Pita – pšeničný chléb ve tvaru placky připrvovaný z mouky a kvasnic
Sucuk – silně kořenitá syrová klobása vyrobená z hovězího, telecího a jehněčího masa. Ochucuje se solí, pepřem, kajenovým pepřem, kořením, kmínem, česnekem a dalšími přísadami, jakož i průmyslově vyráběným tureckým parmakovým cukrem s glutamátem (zvýrazňovač chuti), sušeným na vzduchu a částečně také uzeným. Sucuk se obvykle konzumuje teplý, obvykle nakrájený na plátky a smažený ve vlastním tuku, např. B. k snídani s vejci, chlebem a čajem. Jako svačinu lze grilovat, podobně jako kebab, podávat v chlebu nebo použít jako náplň pro gozleme nebo koláče.
Šauarma – blízkovýchodní porkm, jenž se připravuje na rotačním grilu. Více zde.
Šiš kebab – turecký pokrm podobný klasickým českým špízům
Şıra – turecký nealkoholický nápoj vyrobený z mírně zkvašeného hroznového džusu. Chutná sladce vzhledem k vysokému obsahu fruktózy. Většinou se podává s İskender kebabem.
Tabbouleh – bylinkový salát, jehož základ tvoří tři suroviny: bulgur, rajčata a hladkolistá petrželka. Často se přidává ještě máta, olivový olej, citron a případně trocha koření jako je skořice, pepř a nové koření
Tahini – mírně ředěná sezamová pasta vyrobená z drcených sezamových semínek a mořské soli
Tzatziki – řecká omáčka z jogurtu, strouhané okurky, česneku a koření
Yufka – tence rozválené těsto či chlebové placky, které se z tohoto těsta vyrábí